Мінагрополітики разом з «Байєр» та ВАГ запускають програму надання посівного матеріалу для агровиробників.
Міністерство аграрної політики та продовольства України продовжує шукати можливості для підтримки українських аграріїв і разом з міжнародною компанією «Байєр» та Всеукраїнською асоціацією громад запускає програму надання насіннєвого матеріалу.
Компанія «Байєр» за сприяння Мінагрополітики безплатно передасть фермерам Донецької, Запорізької, Сумської, Харківської та Чернігівської областей (за винятком тимчасово окупованих територій) насіння кукурудзи для весняної посівної-2025. Доставку насіння забезпечить Всеукраїнська асоціація громад у межах проєкту «Згуртовані громади», який реалізується за підтримки американського народу.
«Мінагрополітики постійно шукає нові можливості допомоги аграріям. І сьогодні ми раді допомогти аграріям на прифронтових територіях. Надане насіння дасть змогу агровиробникам з прифронтових і деокупованих територій засіяти приблизно 10 тис. га насінням кукурудзи та зібрати орієнтовно до 120 тис. тонн зерна. Ця ініціатива — ще один крок, спрямований на зміцнення продовольчої безпеки України в умовах війни», - наголосив Міністр аграрної політики і продовольства України Віталій Коваль.
Для отримання допомоги господарство має бути зареєстроване в Державному аграрному реєстрі (ДАР) як юридичні особи або фізичні особи-підприємці. Зокрема, сімейні фермерські господарства. Якщо господарство і досі не зареєстроване у ДАР, це можна зробити за посиланням https://www.dar.gov.ua/
Одержати допомогу можуть агровиробники, які мають в обробітку від 5 до 500 га у зазначених областях.
Зацікавленим агровиробникам необхідно подати заявку в ДАР на участь у програмі «Отримання насіння кукурудзи бренду DEKALB®». Прийом заявок триватиме з 21 по 30 квітня або до вичерпання обсягів допомоги.
Якщо заявка буде схвалена, Всеукраїнська асоціація громад направить на електронну пошту, вказану у заявці, повідомлення з детальною інформацією про час та місце отримання насіння.
Кожен погоджений заявник зможе отримати до 25 посівних одиниць насіння кукурудзи (з розрахунку 1 посівна одиниця на 1 гектар) залежно від площі землі в обробітку. Видача насіння розпочнеться на початку травня та триватиме орієнтовно два тижні.
До уваги аграріїв!
З 03 лютого 2025 року розпочнеться прийом заявок через Державний аграрний реєстр на спеціальні бюджетні дотації для утримання поголів'я корів, кіз та/або овець.
Спеціальна бюджетна дотація відповідно надаватиметься:
для тих, хто має у власності від 3 до 100 корів (усіх напрямів продуктивності) у розмірі 7,0 тис. грн на голову;
для тих, хто утримує маточне поголів’я кіз та/або овець від 5 до 500 голів - у розмірі 2,0 тис. грн на голову.
Довідково.
Підтримка надається відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 року № 918.
Важливо:
У 2025 році право на підтримку мають лише ті, хто не отримував її у 2024 році!
Для отримувачів 2024 року в Державному аграрному реєстрі зазначені напрями будуть не активні.
До уваги суб’єктів ЗЕД! Затверджено переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2025 рік.
Державна митна служба України Інформує, що 24 грудня Урядом прийнято постанову №1481, якою затверджено:
• обсяги квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню;
• перелік контрольованих речовин (озоноруйнівнихречовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню;
• перелік товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини (озоноруйнівніречовини та фторовані парникові гази), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (крім товарів та обладнання, що перевозяться у контейнерах з особистими речами);
• перелік товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню;
• обсяги квот товарів, експорт яких до держав-членів Європейського Союзу підлягає ліцензуванню.
Звертаємо увагу, що відповідно до примітки до додатка 4 «Перелік товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню», режим ліцензування експорту товарів, зазначених у цьому додатку, поширюється на всіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та застосовується у разі, коли країною призначення товарів є Республіка Болгарія, Румунія, Словацька Республіка, Угорщина та Республіка Польща незалежно від країни реєстрації нерезидента-контрагента згідно із зовнішньоекономічним договором (контрактом).
Детальніше – у додатках до постанови, яка набирає чинності 1 січня 2025 року, за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/.../pro-zatverdzhennia-perelikiv....
Держмитслужба у соціальних мережах - https://linkbio.co/UkraineCustoms
З 1 січня «Зелена картка» діятиме лише на наступний день після оформлення.
З 1 січня 2025 року набуває чинності новий Закон від 21.05.2024 № 3720-IX «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Норми закону передбачають зміни до процедури оформлення міжнародного страхування «Зелена картка», що може відобразитися і на перетині кордону. Відповідно до змін та за інформацією, яку прикордонники також отримали від Моторного (транспортного) страхового бюро, страховий сертифікат «Зелена картка» набуватиме чинності лише з початку доби, наступної після дня його оформлення. Це означає, що транспортні засоби більше не зможуть у день оформлення договору міжнародного страхування перетинати кордон.
Нові вимоги передбачають, що:
договір страхування «Зелена картка» починає діяти з 00:00 дня, вказаного у договорі як початок дії, але тільки після внесення запису про цей договір до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ.
страховий сертифікат необхідно оформлювати щонайменше за добу до планованої поїздки.
У разі відсутності чинного сертифіката «Зелена картка» може бути відмовлено у перетині кордону, адже інформація про договір страхування повинна відображатися у Єдиній централізованій базі даних.
Пам’ятайте, що внесення інформації про договір до бази МТСБУ є обов’язковим для його дійсності. Плануйте оформлення страхових документів заздалегідь, щоб уникнути непередбачених ситуацій під час поїздок за кордон. Всі укладені до 1 січня 2025 року договори міжнародного страхування попереднього зразка будуть чинними до завершення строку їх дії.
Маркування вина. На що звернути увагу.
Етикетка алкогольного напою має містити:
-загальна назва алкогольного напою або офіційна назва спиртного напою, власна назва товару (продукції);
-найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за надання інформації про алкогольний напій, а для алкогольних напоїв, ввезених на митну територію України, - найменування та місцезнаходження імпортера;
-торговельна марка (за рішенням оператора ринку харчових продуктів (виробника);
-країна походження або місце походження - у випадках, передбачених Законом України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів";
-вміст спирту (% об. спирту етилового);
-місткість посуду;
-вміст цукру (для алкогольних напоїв, вироблених в Україні для внутрішнього споживання, вимога щодо зазначення вмісту цукру в яких передбачена спеціальною нормативною та технологічною документацією виробника);
-наявність ароматизаторів, барвників (у разі їх використання);
-рік врожаю винограду, з якого вироблено марочне вино (крім алкогольних напоїв, ввезених на митну територію України).
Варто зазначити, що згідно з Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями не дозволяється продаж алкогольних напоїв у пляшках (іншій тарі) без етикеток або чіткого маркування, з наявними ознаками бою (тріщини, скол шийки, зіпсованість закупорки тощо), у негерметично закупорених пляшках, з наявністю сторонніх і завислих частинок або каламуті, осадка (крім колекційних та марочних вин), простроченим терміном придатності.
З 1 грудня 2024 року запроваджується режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів
Зокрема, встановлюється додатковий перелік підстав для відмови у митному оформленні окремих товарів.
Детальніше про перелік таких товарів, їх декларування та затвердження мінімально допустимих експортних цін - читайте за посиланням https://is.gd/T7VOLg
У разі виникнення запитань щодо режиму експортного забезпечення при експорті окремих видів товарів, звертайтеся за номерами телефонів:
з питань декларування та митного оформлення - (044) 247-27-12;
з питань застосування мінімальних цін - (044) 247-27-68;
з технічних питань - (044) 481-20-14.
Держмитслужба у соціальних мережах - https://linkbio.co/UkraineCustoms
Змінено вимоги для експорту насіння з України.
Держпродспоживслужба інформує:
На період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України, оформлення фітосанітарних сертифікатів для експорту насіння зернових та олійних культур здійснюватиметься відповідно до пункту 15 Розділу ІХ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про карантин рослин». Зокрема, фітосанітарний сертифікат для цілей експорту може бути виданий особі, яка одночасно відповідає таким вимогам:
особа є платником податку на додану вартість;
особа включена до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва;
особа надала державному фітосанітарному інспектору копію сертифіката на насіння Організації економічного співробітництва та розвитку на об’єкти регулювання, на які видається фітосанітарний сертифікат. Копія сертифіката на насіння Організації економічного співробітництва та розвитку не вимагається, якщо кількість таких об’єктів регулювання в одному вантажі не перевищує 500 кілограмів.
Також було зосереджено увагу на переліку документів, які необхідно надати державному фітосанітарному інспектору для оформлення фітосанітарного сертифіката, відповідно до пункту 15 Розділу ІХ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про карантин рослин». Разом із Заявою особа зобов’язана надати державному фітосанітарному інспектору:
витяг з реєстру платників податку на додану вартість, сформований не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня подання Заяви;
копію сертифіката на насіння Організації економічного співробітництва та розвитку, виданого на зазначені об’єкти регулювання.
Тільки за умови відповідності вимогам цього пункту Закону, державний фітосанітарний інспектор у фітосанітарному сертифікаті зазначає інформацію щодо коду об’єктів регулювання згідно з УКТ ЗЕД, який складається з 10 знаків, та слова "seeds only for sowing" та вносить відповідну інформацію до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
Окрему увагу також приділено розгляду Порядку створення та функціонування електронної системи реєстрів у галузі рослинництва “е-рослинництво”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1309.
З 1 грудня 2024 року запроваджується режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів за переліком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року № 1261.
Перелік включає:
- мед натуральний;
- горіхи волоські у шкаралупі;
- горіхи волоські без шкаралупи;
- пшениця і суміш пшениці та жита (меслин);
- жито;
- ячмінь;
- овес;
- кукурудза;
- соєві боби, подрібнені або неподрібнені;
- насіння ріпаку або кользи, подрібнене або - неподрібнене;
- насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене;
- олія соєва та її фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
- олії соняшникова, сафлорова або бавовняна та їх фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
- олії ріпакова (із ріпака або кользи) або гірчична та їх фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
- макуха та інші тверді відходи і залишки, одержані під час добування рослинних або - - мікробних жирів і олій, за винятком відходів товарної позиції 2304 або 2305, мелені або - немелені, негранульовані або гранульовані.
Детальніше про декларування таких товарів, затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів та про те, до яких товарів не застосовується режим експортного забезпечення - читайте за посиланням https://is.gd/T7VOLg
Польща посилить вимоги до міжнародних вантажних перевезень.
Польща з 1 листопада 2024 року посилить вимоги до міжнародних вантажних перевезень для суб'єктів, які не мають штаб-квартири в державі-члені Європейського Союзу, Швейцарській Конфедерації або державі-члені Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA). Про це повідомляє Львівська митниця з посиланням на інформацію від польської сторони.
Так, зокрема, буде запроваджено обов'язкову електронну реєстрацію для іноземних перевізників, зокрема українських.
Перед початком перевезення на території Польщі, такі перевізники повинні подати до Реєстру міжнародних автомобільних перевезень (RMPD) в системі електронного нагляду за транспортом (SENT) відповідне повідомлення.
Для цього необхідно мати:
1) дозвіл на здійснення міжнародного автомобільного перевезення вантажів на території Польщі, що виданий відповідним міністром з транспортних питань;
2) дозвіл ЄКМТ - багаторазовий міжнародний дозвіл, що виданий Міжнародним транспортним форумом (International Transport Forum);
3) звільнення від обов'язку надавати дозволи на підставі обов'язкових для Республіки Польща міжнародних договорів в галузі автомобільного транспорту;
4) дозвіл на каботажне перевезення, що видається за рішенням Головного інспектора дорожнього транспорту.
Під час здійснення автомобільного перевезення водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та пред'явити на вимогу уповноваженого контролюючого органу реєстраційний номер (унікальний номер повідомлення до реєстру RMPD в системі SENT) або документ, що його замінює.
Перевізник зобов'язаний оновлювати дані, що містяться в повідомленні (за винятком даних про вид товару, що не підлягають оновленню).
ЄС повернув мита на український мед!
З початку 2024 року Україна імпортувала до Євросоюзу понад 44 000 тонн меду, перевищивши встановлені квоти. У зв'язку з цим, з 21 серпня ЄС повертає мито на імпорт українського меду.
Що це означає?
З 1 січня 2025 року буде введено нову тарифну квоту для українського меду – 18 507,32 тонни. Якщо цей обсяг буде перевищено, мита будуть повернені автоматично.
Чому це важливо?
Євросоюз вже запровадив мита на інші українські продукти, такі як овес, цукор та яйця, через перевищення квот. Важливо стежити за обсягами експорту, щоб уникнути додаткових витрат.
Факти:
Імпорт українського меду в ЄС стабільно становив близько 49 000 тонн на рік.
Цьогорічний експорт вже перевищив середній показник у 44 417,56 тонн.
Затверджено зміни до Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів.
14 серпня 2024 року в Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11 липня 2024 року № 2033, що вносить зміни до Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 березня 2019 року № 118 .
Зокрема, запроваджуються вимоги до сирого молока, що не піддавалося термічній обробці та буде вводитись в обіг як харчовий продукт кінцевому споживачу, а також до господарств з виробництва молока й тварин, від яких таке молоко отримується. Чітко встановлюються місця та правила реалізації такого молока: безпосередньо з господарства з виробництва молока, з фермерського магазину, з ємності для молока (цистерна, резервуар тощо), молочного автомата для нефасованого сирого молока. Затверджено вимоги до молочних автоматів для нефасованого сирого молока.
Окрім того, запроваджуються чіткі механізми щодо проведення лабораторних досліджень (випробувань) сирого молока, отриманого в місцях первинного виробництва, на залишки протимікробних препаратів/ антибіотиків, точку замерзання, а також на лужну фосфатазу під час дослідження молока безпосередньо після термічної обробки.
Також наказом (змінами) затверджено специфічні функції національної референс-лабораторії, основною метою якої є здійснення організаційно-методичного керівництва, консультативної та практичної допомоги мережі уповноважених компетентним органом на дослідження сирого молока лабораторій в межах програми контролю сирого молока. Це віхова подія, що посилює інституційну спроможність ризик-орієнтованої системи контролю в молочному секторі та його готовність для інтеграції з ринком молока Європейського Союзу.
Звертаємо увагу, що наказ (зміни) Мінагрополітики від 11 липня 2024 року № 2033 набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Нові правила оподаткування посилок з-за кордону – що КМУ хоче вписати у ПКУ.
Урядовий законопроєкт №11416 викликав чимале збурення у професійному середовище, адже пропоновані ним зміни до ПКУ принесуть поважні новації в житті як підприємств, так і ФОПів та простих громадян. Зокрема, йдеться про зміну оподаткування товарів, що надсилаються в міжнародних посилках.
Відповідні пропозиції прокоментувала народний депутат Ніна Южаніна. «Сьогодні ПДВ не справляється, якщо вартість товарів, що пересилаються міжнародним поштовим або експрес-відправленням в одній посилці від одного відправника одному отримувачу, не перевищує 150 євро. При цьому не важливо, юридичними чи фізичними особами є відправник чи отримувач. При перевищенні вартості у 150 євро ПДВ з посилок фізичним особам справляється з суми, що перевищує 150 євро. Тобто якщо вартість 200 євро, то ПДВ нараховується з 50 євро», - нагадала вона.
Натомість пропозиції уряду вона описує так: «Справляти ПДВ з усіх відправлень з-поза меж України, крім відправлень від фізичних осіб фізичним особам, сумарна фактурна вартість яких не перевищує 45 євро. При цьому «товари мають призначатись для особистого чи сімейного використання одержувачем, їх характеристики і кількість не повинні вказувати на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою», а також у посилках не має бути:
-підакцизних товарів;
-духів в обсязі більше 50 гр., або туалетної води в обсязі більше 250 мл або вісім унцій;
-кави в обсязі більше 0,5 кг, або кавових екстрактів і есенцій в обсязі більше 200 гр.;
-чаю в обсязі більше 100 гр., або чайних екстрактів та есенцій в обсязі більше 40 гр.
При перевищенні суми у 45 євро ПДВ справляється з усієї суми. Тобто якщо вартість товару в посилці 46 євро, то ПДВ буде розраховуватись з усіх 46 євро».
«Цікаво, як збираються контролювати використання товарів? Хто буде визначати, чи відповідають характеристики і кількість товару в посилці вимогам некомерційного використання - поштовий оператор, митник?», - наголосила народний депутат.
Документи, необхідні для виїзду за кордон на авто особистого користування!
Перед поїздкою за кордон на власному автомобілі вам слід підготувати такі документи та відомості:
паспортні та інші документи, що дають право громадянам на виїзд з України і в'їзд в Україну;
розпізнавальний знак держави реєстрації на транспортному засобі;
відповідно до вимог країни - https://is.gd/L1Jno0, яку плануєте відвідати, водійське посвідчення національного або міжнародного зразка;
договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів "Зелена карта";
державний реєстраційний номерний знак (індивідуальний номерний знак діє тільки на території України);
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Критерії, яким мають відповідати підприємці для включення в перелік верифікованих суб’єктів АПК.
В ДАР розпочалася подача заявок на включення в перелік верифікованих експортерів агропродукції.
Для включення в перелік верифікованих експортерів, підприємець:
1️. має зареєструватись в ДАР, якщо він там ще не зареєстрований.
2️. отримати лист-підтвердження з банку щодо проведення успішної експортної операції.
3️. подати заявку в ДАР, де вказати код платника ПДВ та додати сканкопію листа з банку.
Рішення про включення в перелік експортерів ухвалюється протягом 3 робочих днів після подачі заявки.
Нагадаємо, Уряд схвалив постанову «Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану». Згідно з документом, буде сформований перелік верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу, які здійснюють експорт товарів. Зокрема, зернових, олійних і продуктів переробки.
Уряд розширив критерії для включення до переліку верифікованих експортерів.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1174 “Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану”. Постановою розширюються критерії включення до переліку верифікованих експортерів с/г продукції.
1️. надається доступ до процедури верифікації підприємцям, які зареєстровані як платники податку на додану вартість після 23 лютого 2022 р.;
2️. підприємець в період з 23.02.2022 по 27.10.2023 включно здійснив експорт товарів чи товару, отримав не менше 40 млн грн валютної виручки за якою був завершений валютний контроль, що підтверджується листом з банку;
3️. підприємець не має податкового боргу за платежем 21081000 «Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД»;
4️. щодо підприємця не складався акт ДПС про відсутність за місцем юридичної реєстрації при перевірці дотримання валютного законодавства.
З текстами наказів і списком верифікованих підприємців можна ознайомитися на сайті Міністерства -Експорт | Міністерство аграрної політики та продовольства України (minagro.gov.ua)
Нагадуємо. 31 жовтня 2023 року Уряд схвалив постанову № 1132 «Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану». Документ змінює правила експорту аграрної продукції. Нові правила повинні унеможливити зловживання та порушення законодавства під час експорту агропродукції. А також захистити права агропідприємців, які дотримуються законодавства щодо експорту.
Оновлено Фітосанітарні заходи щодо дерев’яного пакувального матеріалу та Порядок реєстрації осіб, які здійснюють відповідну господарську діяльність.
Мінагрополітики 16 липня 2024 року опубліковано наказ від 27.05.2024 № 1640 «Про затвердження Порядку реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, та Фітосанітарних заходів щодо дерев’яного пакувального матеріалу».
Наказ набирає чинності з 16 січня 2025 року.
Метою прийняття наказу є системний перегляд процедури реєстрації суб’єктів господарювання у сфері карантину рослин відповідно до Законів від 30.06.1993 № 3348-XII «Про карантин рослин» та від 17.02.2022 № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» та з урахуванням Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 2016/2031 від 26.10.2016 про захисні заходи проти шкідливих організмів рослин, а також Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів № 15. Зокрема, відповідно до наказу:
затверджено Порядок реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання та Фітосанітарні заходи щодо дерев’яного пакувального матеріалу;
визнано такими, що втратили чинність, накази Мінагрополітики від 22.12.2005 № 731 «Про затвердження Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев’яного пакувального матеріалу», зареєстрований в Міністерстві юстиції 24.01.2006 за № 62/11936, та від 21.11.2006 № 690 «Про затвердження Порядку реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання», зареєстрований в Міністерстві юстиції 07.12.2006 за № 1286/13160;
реєстрація осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, проводиться на підставі виключно заяви;
перереєстрація осіб відповідно до оновленого Порядок реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, здійснюється зі збереженням чинних реєстраційних номерів;
особи, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, протягом 6 місяців з дня набрання чинності наказу мають перереєструватися за оновленою процедурою. При цьому реєстраційні номери, а також персональний п’ятизначний код (для осіб, які здійснюють діяльність з виробництва дерев’яного пакувального матеріалу), надані раніше, будуть збережені.
З 10 липня діятимуть нові правила митного контролю на кордоні з Польщею.
З 10 липня 2024 року набувають чинності нові правила перетину кордону. Про це повідомляє Львівська митниця з посиланням на інформацію польської сторони.
Так, відповідно до цих правил українські перевізники повинні надавати органам митного контролю Республіки Польща відповідні дозволи, документи та наліпки.
1. Наявність на борту ліцензії на перевезення у паперовому вигляді: витяг про отримання ліцензії на міжнародні перевезення вантажів англійською мовою з QR-кодом. Отримати його можна у особистому кабінеті перевізника;
2. Наявність документів на вантаж для порожнього транспорту: при виїзді з України порожнім транспортним засобом водію необхідно мати документи, що підтверджують повернення з вантажем, який водій буде забирати на зворотному шляху. Це може бути договір, або підписана перевізником заявка. В цих документах повинні бути зазначені контактні дані та адреса відправника і місце завантаження авто.
3. Документи для підтвердження типу перевезення: впродовж всього рейсу на борту повинні бути документи у паперовому або електронному вигляді, які підтверджують тип перевезення. Йдеться про коносаменти, товаротранспортні накладні, вантажні митні декларації тощо.
4. Документи для повернення порожньої вантажівки: при поверненні до України порожнім транспортом, необхідно мати документи, що підтверджують перевезення вантажу у прямому сполученні.
5. Наліпка на лобовому склі вантажівки розміром 5 см: її зразок затверджено в Угоді про лібералізацію вантажних перевезень. У випадку, якщо перевізник виконує перевезення не за умовами Угоди про «транспортний безвіз» а, наприклад, за дозволом ЄКМТ, наліпка має бути прихована. Така наліпка призначена для допомоги контролюючим органам ідентифікувати вантажівки, що виконують перевезення відповідно до Угоди та попереджувати каботажні перевезення.
Митники нагадали, що до 10 липня діє перехідний період, який дозволить перевізникам забезпечити всі вантажівки відповідними документами та наліпками.
З 10 липня перелічені правила будуть обов'язковими для виконання всіма компаніями, що виконують перевезення відповідно до Угоди між Україною та Європейським Союзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом.
З 30 листопада змінюються правила експорту меду до країн ЄС.
Мед та інші продукти бджільництва, призначені для споживання людиною, все частіше стають предметом шахрайства та фальсифікації, зокрема внаслідок додавання сторонніх цукрів.
Тому для покращення простежуваності ланцюга постачання меду та продуктів бджільництва на ринок Європейський Союз посилює контроль з боку країн експортерів за операторами ринку.
Від 30 листопада 2024 року мед та інші продукти бджільництва, призначені для споживання людиною, можуть ввозитися до ЄС, лише якщо вони відправляються, отримані та/або виготовлені в тих установах, які зазначені в списку від компетентного органу країни-експортера.
Зважаючи на зазначене, зацікавлені оператори ринку виробників меду та продуктів бджільництва мають завчасно звернутися (за місяць) до територіального органу Держпродспоживслужби для внесення потужностей операторів ринку до списків потужностей, з яких дозволений експорт до ЄС меду та продуктів бджільництва для споживання людиною.
28 червня набрав чинності Закон України "Про застосування англiйської мови в Українi" №3760-ІХ.
Законом визначено:
Статус англiйської мови в Українi
Стаття 3. Особи, якi зобов'язанi володiти англiйською мовою
1. Вимога щодо обов'язковостi володiння англiйською мовою встановлюється до осiб, якi претендують на зайняття посад:
1) державної служби категорiї "А";
2) державної служби категорiй "Б" i "В", перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
3) голiв мiсцевих державних адмiнiстрацiй, їх перших заступникiв та заступникiв;
4) вiйськовослужбовцiв офiцерського, сержантського i старшинського складу, якi проходять вiйськову службу за контрактом, перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
5) полiцейських середнього i вищого складу Нацiональної полiцiї України, посад начальницького складу iнших правоохоронних органiв, посад начальницького складу служби цивiльного захисту, перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
6) прокурорiв;
7) у податкових та митних органах, перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
керiвникiв, членiв виконавчого органу, членiв наглядової ради (ради директорiв) та iнших посадових осiб державних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;
9) керiвникiв державних наукових установ;
10) керiвникiв закладiв вищої освiти;
11) у сферi освiти i науки, перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Увага! З 01 липня 2024 року набирає чинності Закон України 3707-ІХ "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо особливостей експорту окремих видiв товарiв у перiод дiї воєнного стану". А також, Законом України 3707-ІХ вносяться зміни до Пдаткового кодексу та Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть".
Змінюється порядок митного оформлення експорту окремих товарів (сільгоспродукції) - товарiв, що класифiкуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згiдно з УКТ ЗЕД.
Зокрема, Митному кодексі змінюється:
абзац перший пункту 9.25 викладено в такiй редакцiї:
"9.25. Установити, що до 31 грудня 2030 року включно митною вартiстю товарiв, якi вивозяться за межi митної територiї України з помiщенням у митний режим експорту та на якi законом встановлено вивiзне мито, що нараховується за адвалорними ставками (крiм товарiв, визначених статтею 192 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", у разi запровадження Кабiнетом Мiнiстрiв України режиму експортного забезпечення), є цiна товару, зазначена у рахунку-фактурi чи рахунку-проформi, але не нижче середньоарифметичного значення котирувань цiн на вiдповiднi товари на мiжнародних товарних бiржах";
доповнено пунктом 9.35 такого змiсту:
"9.35. У перiод дiї режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до статтi 192 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", помiщення у митний режим експорту товарiв, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здiйснюється з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
Положення цього пункту не застосовуються у разi помiщення в митний режим експорту:
припасiв, що вивозяться за межi митної територiї України транспортними засобами комерцiйного призначення вiдповiдно до статтi 229 цього Кодексу;
товарiв, включених до товарних пiдкатегорiй 1001 91 10 00, 1002 10 00 00, 1003 10 00 00, 1004 10 00 00, 1005 10 13 00, 1005 10 15 00, 1005 10 18 00, 1201 10 00 00, 1205 10 10 00, 1206 00 10 00 згiдно з УКТ ЗЕД, за умови наявностi в єдинiй автоматизованiй iнформацiйнiй системi митних органiв вiдомостей про фiтосанiтарний сертифiкат, виданий з урахуванням положень пункту 15 роздiлу IX "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про карантин рослин" на партiю таких товарiв. Для цих цiлей вiдомостi про один фiтосанiтарний сертифiкат мають бути зазначенi декларантом лише в однiй митнiй декларацiї. Використання перiодичних митних декларацiй у таких випадках не дозволяється.
Декларування товарiв, зазначених в абзацi першому цього пункту, здiйснюється на пiдставi окремої перiодичної, спрощеної митної декларацiї або митної декларацiї, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов'язково вносяться вiдомостi про дату та номер вiдповiдної податкової накладної, складеної за операцiєю з вивезення за межi митної територiї України таких товарiв у порядку, встановленому пунктом 97 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Податкового кодексу України, та зареєстрованої в Єдиному реєстрi податкових накладних не пiзнiше нiж за 30 днiв до дня подання такої митної декларацiї. Вiдповiдна митна декларацiя повинна мiстити iнформацiю лише щодо одного товару та реквiзити однiєї вiдповiдної податкової накладної.
У разi здiйснення декларування товарiв, зазначених в абзацi першому цього пункту, що перемiщуються через митний кордон України за зовнiшньоекономiчним договором (контрактом) та пов'язаним з ним договором комiсiї чи договором доручення (агентським договором), укладеним мiж резидентами, вiдповiдно до якого особою, вiдповiдальною за фiнансове врегулювання, є комiсiонер чи довiритель (суб'єкт, якого представляє агент), вiдомостi про якого зазначено у графах 9 i 28 митної декларацiї, такий комiсiонер чи довiритель (суб'єкт, якого представляє агент) пiд час здiйснення декларування вносить до вiдповiдної митної декларацiї вiдомостi про дату та номер вiдповiдної податкової накладної, зареєстрованої комiтентом або iншою особою, вiд iменi та за дорученням якої здiйснюється експорт товарiв, з дотриманням вимог цього пункту.
Не допускається зазначення у митнiй декларацiї номера та дати податкової накладної, реквiзити якої зазначенi в iншiй митнiй декларацiї, крiм випадкiв внесення таких вiдомостей до додаткових декларацiй, що подаються до вiдповiдної перiодичної або спрощеної митної декларацiї. Пiсля початку митного оформлення таких товарiв на пiдставi окремої перiодичної, спрощеної митної декларацiї або митної декларацiї, заповненої у звичайному порядку, не допускається внесення змiн до таких митних декларацiй, що стосуються особи, вiдповiдальної за фiнансове врегулювання (комiтента або iншої особи, вiд iменi та за дорученням якої здiйснюється експорт товарiв), найменування товару, коду товару згiдно з УКТ ЗЕД, збiльшення кiлькостi товару в кiлограмах (вага нетто), дати та номера податкової накладної.
Заявлена у перiодичнiй, спрощенiй митнiй декларацiї або митнiй декларацiї, заповненiй у звичайному порядку, фактурна вартiсть товару не може бути нижчою, нiж вартiсть цього товару, розрахована згiдно з мiнiмально допустимими експортними цiнами, визначеними вiдповiдно до статтi 192 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", на дату подання такої митної декларацiї, крiм випадкiв здiйснення декларування товару на пiдставi форвардного контракту.
Митний орган приймає рiшення про вiдмову в митному оформленнi товарiв, зазначених в абзацi першому цього пункту, за перiодичною, спрощеною митною декларацiєю або митною декларацiєю, заповненою у звичайному порядку, у разi якщо:
вiдсутнiй факт реєстрацiї декларантом податкової накладної, реквiзити якої зазначенi у вiдповiднiй митнiй декларацiї, в Єдиному реєстрi податкових накладних;
з дати реєстрацiї податкової накладної в Єдиному реєстрi податкових накладних минуло 30 днiв;
заявлена фактурна вартiсть товару є нижчою, нiж вартiсть товару, розрахована згiдно з мiнiмально допустимими експортними цiнами, визначеними вiдповiдно до статтi 192 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", на дату подання вiдповiдної митної декларацiї (крiм випадкiв здiйснення декларування товару на пiдставi форвардного контракту);
кiлькiсть товару у кiлограмах (вага нетто), заявлена в митнiй декларацiї, є бiльшою, нiж у податковiй накладнiй, вiдомостi про яку внесено до вiдповiдної митної декларацiї;
вiдомостi щодо коду товару згiдно з УКТ ЗЕД не вiдповiдають вiдповiдним вiдомостям, зазначеним у податковiй накладнiй, вiдомостi про яку внесено до вiдповiдної митної декларацiї;
вiдомостi про резидента, який уклав зовнiшньоекономiчний договiр (контракт) або iнший документ, що використовується в мiжнароднiй практицi замiсть договору (контракту), а у разi декларування товарiв, що перемiщуються за зовнiшньоекономiчним договором (контрактом) та пов'язаним з ним договором комiсiї чи договором доручення (агентським договором), укладеним мiж резидентами, - вiдомостi про комiтента або iншу особу, вiд iменi та за дорученням якої здiйснюється експорт товарiв, заявленi в митнiй декларацiї, не вiдповiдають вiдповiдним вiдомостям, зазначеним у податковiй накладнiй, вiдомостi про яку внесено до вiдповiдної митної декларацiї;
декларантом або уповноваженою ним особою не виконано iншi умови, визначенi цим Кодексом.
Не допускається подання однiєї додаткової декларацiї до кiлькох перiодичних або спрощених митних декларацiй на товари, зазначенi в абзацi першому цього пункту. В однiй додатковiй декларацiї може бути задекларовано лише одну партiю товару.
Митний орган приймає рiшення про вiдмову в митному оформленнi товарiв, зазначених в абзацi першому цього пункту, за додатковою митною декларацiєю, що подається до перiодичної або спрощеної митної декларацiї, у разi якщо:
вiдомостi про дату та номер податкової накладної, зазначенi в такiй додатковiй декларацiї, не вiдповiдають вiдомостям, зазначеним у вiдповiднiй перiодичнiй або спрощенiй митнiй декларацiї;
заявлена фактурна вартiсть товару є нижчою, нiж вартiсть товару, розрахована згiдно з мiнiмально допустимими експортними цiнами, визначеними вiдповiдно до статтi 192 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", на дату пропуску цього товару за межi митної територiї України (крiм випадкiв здiйснення декларування товару на пiдставi форвардного контракту);
заявлена фактурна вартiсть товару, декларування якого здiйснюється на пiдставi форвардного контракту, є нижчою, нiж вартiсть товару, розрахована згiдно з мiнiмально допустимими експортними цiнами, визначеними вiдповiдно до статтi 192 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", на дату укладення такого контракту або на дату пропуску такого товару за межi митної територiї України, якщо на дату укладення форвардного контракту не було встановлено мiнiмально допустимих експортних цiн;
декларантом або уповноваженою ним особою не виконано iншi умови, визначенi цим Кодексом.
В останнiй додатковiй декларацiї до вiдповiдної перiодичної або спрощеної декларацiї декларантом або уповноваженою ним особою зазначається ознака завершення перемiщення товарiв за такою перiодичною або спрощеною декларацiєю у виглядi вiдповiдного коду особливостi перемiщення. Пiсля прийняття для оформлення додаткової декларацiї з такою ознакою у вiдповiднiй перiодичнiй або спрощенiй митнiй декларацiї зазначається вiдмiтка про припинення пропуску товарiв через митний кордон України за нею, а митний орган у пунктi пропуску через державний кордон України вiдмовляє у пропуску товарiв через митний кордон України за такою перiодичною або спрощеною митною декларацiєю.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, пiсля завершення митного оформлення експорту товарiв, зазначених в абзацi першому цього пункту, надає центральному органу виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, iнформацiю, що мiститься в митних декларацiях, на пiдставi яких здiйснено митне оформлення таких товарiв".
До 5 червня 2025 року український овес імпортуватиметься до ЄС у межах тарифної квоти - Єврокомісія застосувала режим "екстреного гальмування".
З 19 червня 2024 року і до 5 червня 2025 року український овес імпортуватиметься до ЄС у межах тарифної квоти, повідомляється на сайті Генерального директорату із сільського господарства та розвитку сільських районів (DG AGRI).
Автоматичне повторне запровадження цієї тарифної квоти є результатом перегляду автономних торговельних заходів, які діють з 6 червня 2024 року.
Регламент передбачає екстрене гальмування для кількох продуктів, включаючи овес, яке автоматично спрацьовує, якщо обсяги імпорту досягають середньорічного імпорту, зареєстрованого між 1 липня 2021 року та 31 грудня 2023 року.
Для вівса цей середній обсяг становить 2,440,56 тонни. Після досягнення цього обсягу Комісія повторно запроваджує відповідну тарифну квоту протягом 14 днів. Квота на овес встановлена на рівні 4 тис. тонн. Оскільки імпорт з початку 2024 року перевищує цей обсяг, мита режиму найбільшого сприяння (MFN) застосовуватимуться до кінця 2024 року. Квота знову буде доступна з 1 січня 2025 року.
Змінено порядок ліцензування експорту агропродукції до п’яти сусідніх держав.
Кабміном на засіданні 13 червня 2024р. внесено зміни у додаток 4 «Перелік товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню» до постанови КМУ від 27.12.2023 № 1402 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік». Закріплено, що коли країною призначення товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТЗЕД 1001 99 00 00, 1005 90 00 00, 1205 10 90 00, 1205 90 00, 1206 00 91 00, 1206 00 99 00, є Республіка Болгарія, Румунія, Словацька Республіка, Угорщина та Республіка Польща, застосовується режим ліцензування експорту, який стосується всіх субʼєктів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема тих, що включені до переліку верифікованих субʼєктів агропромислового комплексу.
З 18 травня інспектори Держприкордонслужби в пунктах пропуску перевірятимуть наявність військово-облікового документу в окремих категорій громадян.
Відповідно до норм законодавства у період дії воєнного стану або проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу.
Ознайомитися з переліком категорій можна на інфографіці
ДПСУ
Держмитслужба надала роз’яснення щодо лiцензування експорту аграрної продукцiї в розрізі розуміння країни призначення та країни де зареєстрований нерезидент-контрагент згiдно iз зовнiшньоекономiчним договором.
Режим лiцензування експорту не застосовується у разi, коли суб'єкт ЗЕД включений до перелiку верифiкованих суб'єктiв агропромислового комплексу, якi здiйснюють експорт товарiв, що класифiкуються за кодами згiдно з УКТ ЗЕД 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514 та 2306, затвердженого постановою КМУ вiд 31.10.2023 N 1132.
Разом з тим, пунктом 2 примiток додатку 4 встановлено, що розгляд заявок на одержання лiцензiй на експорт вищевказаних товарiв до Болгарiї, Румунiї, Словаччини, Угорщини та Польщі здiйснюється у 30-денний строк у порядку, встановленому Мiнекономiки.
Таким чином в порядку, встановленому пунктом 2 примiток додатку 4 лiцензуванню пiдлягає експорт товарiв за кодами згiдно з УКТ ЗЕД 1001, 1005, 1205, 1206, у тих випадках, коли цей експорт здiйснюється до Болгарiї, Румунiї, Словаччини, Угорщини та Польщі (за країною призначення, а не торгiвельною країною), без виключення щодо верифiкацiї суб'єктiв вiдповiдно до Порядку N 1132. Натомiсть країна, де зареєстрований нерезидент-контрагент згiдно iз зовнiшньоекономiчним договором (контрактом) вiдповiдно до положень додатку 4 не є ознакою, за якою слiд визначити необхiднiсть застосування вiдповiдного режиму лiцензування.
Лист ДМСУ від 02.02.2024 №4432-13/8766-03.
Інформація для громадян щодо довіреності на транспортний засіб особистого користування під час виїзду з України.
Громадянам-резидентам, які перетинають митний кордон України у напрямку виїзду на транспортних засобах особистого користування, та не є їх власниками, НЕ потрібна довіреність на такий транспортний засіб від безпосереднього власника. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу є документом, що підтверджує, зокрема, право тимчасового користування ним.
Звертаємо увагу, що це правило застосовується до транспортних засобів особистого користування, зокрема, до наземних транспортних засобів товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них (код 8716 згідно з УКТ ЗЕД).
На що потрібно звертати увагу, щоб не попадати на "гачок" до шахраїв?!
1. Брокер (фірма) , який займається даним видом діяльності має бути зареєстрована в єдиному державному реєстрі підприємців. Ви маєте повне право попросити подивитися на установчі документи.
2. Підприємство має орендувати офіс, куди Ви можете прийти особисто познайомитися з брокером.
3. Відповідати на телефоні дзвінки. Є класний додаток на телефоні Getcontact, в цьому додатку Ви можете подивитися, як дана людина записана в телефонних контактах інших людей!!!!
4. В сучасному світі не обходиться без соціальних мереж. Обов’язково поцікавтесь у брокера його соціальними мережами Facebook, Instagram, сайт. Соціальні мережі – це свого роду паспорт людини. Ви зможете подивитися чим людина займається, чим цікавиться, почитати на сайті відгуки попередніх клієнтів!!!!
5. Митний брокер або фірма, яка займається офіційно даним видом діяльності має бути обов’язково занесена до реєстру митних брокерів в Державній митній службі. Посилання залишаю https://cabinet.customs.gov.ua/brok/reg/list
Будьте озброєні інформацію, довіряйте лише перевіреним брокерам, не попадайте на "гачок" до шахраїв.